Stażystka w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Dobra Przestrzeń”, studentka III roku psychologii na UKSW, interesująca się psychologią wychowawczą, psychopatologią i psychoseksuologią. Prywatnie spędzająca każdą wolną chwilę w książkach, ze szczególnym uwielbieniem obyczajówek, literatury pięknej i reportaży
Umów się na wizytę
Umów online odpowiadający Ci termin
Artykuły tego autora
Na czym polega Trening Umiejętności Społecznych ?
Rozwój umiejętności społecznych u dzieci jest kluczowy dla funkcjonowania w społeczeństwie. Trening Umiejętności Społecznych, oparty na modelu Arnolda Goldsteina, skupia się na modelowaniu, odgrywaniu ról, informacji zwrotnej i generalizacji. Poprzez te zasady dzieci uczą się skutecznych interakcji społecznych, co wspomaga ich rozwój emocjonalny i relacyjny.
Jak rozwijać umiejętności społeczne u dzieci ?
Ilość zajęć, a także związane z nimi kontakty z różnymi osobami, w różnym wieku, tworzące różnego rodzaju relacje powinny się wiązać z rozwojem społecznym człowieka, czyli kształtowaniem się kompetencji społecznych. To właśnie one wpływają na proces kształcenia dziecka i jego relacje, zarówno z rodzicami, nauczycielami, jak i rówieśnikami.
Święto miłości, a codzienne wspieranie relacji: czy warto inwestować w terapię dla par?
14 lutego, walentynki, to święto miłości i zakochanych. Warto jednak pamiętać, że codzienne wyrażanie uczuć i troski jest równie istotne. Terapia dla par może być pomocna nie tylko w rozwiązywaniu trudności, lecz także w kształtowaniu zdrowych relacji. Bez względu na rodzaj związku, terapia dla par oferuje wsparcie w radzeniu sobie z problemami i rozwijaniu relacyjnych umiejętności, co przyczynia się do budowy trwałego i satysfakcjonującego partnerstwa.
Wypalenie zawodowe problemem współczesnego świata
Wypalenie zawodowe stanowi współczesny problem, a jego głównym czynnikiem wywołującym jest stres zawodowy. Przywództwo organizacyjne, skuteczne systemy motywacyjne oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem są kluczowe w zapobieganiu temu zjawisku. Co jeszcze może okazać się pomocne ?
Zaburzenia Opozycyjno-Buntownicze
Zaburzenia opozycyjno-buntownicze to rodzaj zaburzeń zachowania występujących głównie u dzieci i młodzieży, które manifestują się poprzez uporczywą opozycję, nieposłuszeństwo, agresję i utrzymujące się konflikty z autorytetami, takimi jak rodzice, nauczyciele czy inni opiekunowie. Jedną z pomocnych metod w walce z tego typu zaburzenia jest Trening Zastępowania Agresji
Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet
Przemoc jest wywieraniem wpływu na proces myślowy, zachowanie, czy stan fizyczny osoby mimo braku pozwolenia na tego rodzaju wpływ. Przemoc jest związana z intencjonalnością, racjonalnością, przemyśleniem
Światowy Dzień Zwierząt
Kontakt ze zwierzętami jest nie tylko przyjemny, ale może także pomóc wielu osobom, zarówno dorosłym, jak i dzieciom.Terapia, w której uczestniczą zwierzęta, pozwala nauczyć się własnych reakcji na bodźce zewnętrzne czy zachowania w różnych sytuacjach. Duże znaczenie odgrywa kontakt, dotyk i zabawa. Dzięki zwierzętom pacjenci zyskują pewność siebie, otwartość i umiejętność nawiązania kontaktu z innymi ludźmi.
Dzień Marzyciela
Marzenia posiadają zarówno dorośli, jak i dzieci. Marzenia z samej swojej natury są dobre, pozytywne. Spełnianie marzeń tworzy piękno, a to zmienia świat w lepsze miejsce. Marzenia uruchamiają emocje, bodźce zewnętrzne oraz sytuacja, w jakiej znajduje się człowiek. Marzenia są także skutkiem zmian rozwojowych, biopsychicznego i społecznego dojrzewania oraz konfliktów wewnętrznych jednostki.
Dzień Dobrej Wiadomości
Każdy z nas czuje się lepiej, gdy słyszy lub ogląda coś dobrego. Czasami jedno pozytywne słowo może być początkiem ogromnych zmian w życiu każdego z nas. Dobre wiadomości nie tylko sprawiają nam radość, ale także pomagają w trudnych chwilach, stanowiąc dla nas pokrzepienie.
Bajkoterapia
Bajkoterapia służy pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Bajki terapeutycznie pozwalają dzieciom odkryć i zrozumieć siebie, zracjonalizować i opanować lęki, z którymi się zmagają. Celem bajek terapeutycznych jest zmniejszenie oraz zapobieganie sytuacjom lękowym, uczenie radzenia sobie z nimi.
12 sierpnia- Międzynarodowy Dzień Młodzieży
Jest to dzień, w którym szczególną uwagą uzyskują aktualne problemy i wyzwania, z jakimi mierzą się młodzi ludzie.Ten dzień ma także służyć uaktywnieniu młodzieży, zachęceniu jej do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiany poglądów oraz przedstawieniu władzom pomysłów i sugestii związanych z rozwiązywaniem spraw dotyczących młodzieży.
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni
Posiadanie przyjaciela jest naturalną potrzebą człowieka. Każdy z nas chciałby mieć obok siebie osobę, której może zaufać. W dzieciństwie przyjaźń rozwija się poprzez wspólną zabawę i dzielenie się zabawkami z innymi dziećmi. Posiadanie przynajmniej jednego przyjaciela zmniejsza możliwość pojawiania się u dziecka poczucia samotności, postaw lękowych i agresywnych oraz zaburzeń depresyjnych.Ponadto badania dowodzą, że inteligencja emocjonalna jest związana z przyjaźnią.
Czy współcześnie można żyć bez telefonu?
Według naukowców aż 36% młodych ludzi nie wyobraża sobie przeżycia dnia bez telefonu. Ponadto badania wskazują, że aż 68% nastolatków traktuje telefony jako niezbędny element życia codziennego.
04.06-24.06 Dni walki z rakiem
Przebieg choroby nowotworowej oraz inwazyjne metody stosowane w leczeniu sprawiają, że rak jest zaliczany do ciężkich chorób przewlekłych.Chorzy, mierząc się z rakiem, często odczuwają nasilony lęk, obawę przed cierpieniem, poczucie zagrożenia podstawowych wartości i dążeń życiowych, a mity i stereotypy odnoszące się do choroby wzmacniają jedynie lęki o nieuchronności cierpienia i śmierci.
23 czerwca Dzień Ojca
W XXI wieku pojawiła się także nowa wizja ojcostwa, która nie wymaga od ojca bycia surowym, władczym i chłodnym emocjonalnie rodzicem.Ojciec coraz częściej towarzyszy w życiu codziennym dziecka, wspiera je, stara się rozwiązywać jego trudności i spędza z nim wolny czas. Ponadto ojciec wprowadza dziecko w świat wartości.
Czym jest muzykoterapia?
Już Konfucjusz w V w. p.n.e. zauważył, że muzyka determinuje myślenie i zachowania ludzi. Współczesne koncepcje muzykoterapii mają swoje źródło w psychoanalizie, psychoterapii behawioralnej oraz psychoterapii humanistycznej. W orientacji psychoanalitycznej muzyka jest środkiem wzmacniania przeżyć i pobudzania myślenia obrazowego.
Międzynarodowy Dzień Dziecka
1 czerwca jest świętem wszystkich dzieci, obchodzimy wtedy Międzynarodowy Dzień Dziecka.Dzień ten został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) mając we względzie upowszechnienie ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.
Światowy dzień bez tytoniu
Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzimy od 1987 roku, kiedy to został ustanowiony przez WHO ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów zmagających się z chorobami wywołanymi przez palenie papierosów – nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Według danych WHO po papierosy sięga ponad miliard osób na świecie, co roku powodują także ponad 8 milionów zgonów.
Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
05 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Jest to okazja na zwrócenie uwagi na to, że każdy człowiek na świecie jest równy i każdy zasługuje na takie same prawa. W Polsce liczba osób z niepełnosprawnościami wynosi od 5 do 7,5 miliona osób, wśród nich około 100 tys. zmaga się z niepełnosprawnością intelektualną. W Europie z niepełnosprawnościami zmaga się ok. 80 milionów. Natomiast na świecie jest ponad miliard ludzi niepełnosprawnych (dotyczy to ok. 15% populacji)
3 maja- światowy dzień bez komputera
W XXI wieku pojawia się coraz więcej nietypowych uzależnień. Jednym z nich jest uzależnienie od komputera, które w pewien sposób determinuje zachowanie ludzi. Standardowo Polacy spędzają prawie 6 i pół godziny dziennie w Internecie. 81% Polaków korzysta z Internetu. W 2020 roku liczba internautów w Polsce wynosiła 30,63 mln. Zaś z mediów społecznościowych korzysta 19 mln Polaków.
Nadmierny hałas problem cywilizacyjnym współczesnego społeczeństwa
25 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Za hałas jest głównie odpowiedzialny człowiek i rozwój cywilizacyjny. Największe zagrożenie hałasem jest spowodowane przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy, szczególnie w dużych miastach. Za hałas uważa się uciążliwy dźwięk o częstotliwości 65-70 decybeli \[dB].
Wypalenie zawodowe - problem współczesnego społeczeństwa
Za czynnik niezbędny do pojawienia się zjawisk powodujących wypalenie zawodowe uznawany jest stres zawodowy, który pojawia się w sytuacji, gdy jednostka nie jest w stanie poradzić sobie z wymaganiami pracy, szczególnie gdy pojawia się dużo problemów, a wymagania innych wciąż rosną. Największe znaczenie może mieć duża rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami, ideałami związanymi z pracą, a rzeczywistymi wymaganiami
Jak kontrolować złość ?
Złość pojawia się po doświadczeniu przekroczenia granic, niesprawiedliwości, agresji, otrzymaniu odmowy czy po doznanych niepowodzeniach. Natomiast agresja wywodzi się ze złości, jest zamierzonym działaniem, które może przybierać zarówno otwartą, jak i symboliczną formę.
Światowy Dzień Zdrowia
Według Światowej Organizacji Zdrowia ,,zdrowie jest pełnią dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brakiem choroby i niedomagania”. Ból związany z chorobą fizyczną może być zrównoważony przez stan psychiczny chorego i serdeczność bliskich osób. Natomiast problemy emocjonalne i poczucie izolacji społecznej mogą sprawiać, że pomimo pełnego zdrowia fizycznego, człowiek czuje się chory.
Ogólnopolski Dzień Trzeźwości
Alkohol jest już obecny od pierwszych dni naszego życia, inni świętują nasze narodziny przy toastach alkoholowych, a po naszej śmierci prawdopodobnie alkoholem będą czcić naszą pamięć. Alkohol jest tak naprawdę dodatkiem do każdej okazji – imienin, randek, uśmierzenia cierpienia, świętowania sukcesów, czy celebrowania świąt. Według WHO, aż 1 na 20 zgonów jest spowodowanych spożywaniem alkoholu, w 2016 przez alkohol ponad 3 mln osób straciło życie. Zaś Polska należy do krajów, w których spożywa się najwięcej alkoholu na osobę.
2 kwietnia- Światowy Dzień Autyzmu
2 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Jego celem jest ''propagowanie wiedzy na temat autyzmu'', budowania wrażliwości społecznej, zwrócenie uwagi na większe zapotrzebowanie na empatię i tolerancję dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Ważne jest także kształtowanie właściwych postaw wśród ludzi i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
Jak pomóc dziecku z zespołem downa ?
Zespół Downa jest nazywany zespołem wad wrodzonych i oznacza odmienność biologiczną, która jest związana z wyposażeniem organizmu w dodatkowy chromosom 21, co sprawia, że w roku rozwoju następuje pewna modyfikacja organizmu. Zespół Downa jest nazywany również mongolizmem i zalicza się do niepełnosprawności intelektualnej. Wyróżnia się trzy odmiany zespołu Downa: trisomię, translokację i mozaikę.
15.03 - Dzień Choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera ma charakter postępujący, rozwija się powoli, początkowo będąc nieuchwytna dla innych ludzi, jednak stopniowo trudności w zapamiętywaniu nowych informacji utrudniają funkcjonowanie w życiu codziennym. Choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia na świecie
10 marca - Dzień Mężczyzn
Mężczyźni utożsamiają się z byciem głową rodziny i znacznie częściej niż kobiety uważają swoją rolę rodzicielską za ekonomiczne zobowiązania. Jednak nie tylko rola kobiet się zmienia, ale także mężczyzn, którzy z różnych powodów rezygnują z pracy zawodowej, poświęcając się opiece nad dziećmi, wpływa to głównie na ich sposób myślenia- zdają sobie sprawę ze społecznych stereotypów ról rodzicielskich.
Jakie są współczesne kobiety?
8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. Pierwszy raz obchodzono go 28 lutego 1909 roku. Został zorganizowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki dzięki sugestii sufrażystki Theresy Malkiel. W Polsce Dzień Kobiet stał się popularny w okresie PRL
1 marca- Dzień świadomości autoagresji
Autoagresja jest rodzajem agresji, ale nie jest kierowana ku innym, tylko ku sobie.Bardzo ciężko jest zrozumieć specyfikę funkcjonowania psychospołecznego osób, które dokonują autoagresji, dlatego może być rozpatrywana ze względu na różne konsekwencje samouszkodzeń.
Czym jest depresja, co ją charakteryzuje i jak ją rozpoznać ?
Powszechnie depresja często jest kojarzona ze smutkiem, jednak nie jest z nim tożsama, jest czymś znacznie większym i bardziej złożonym. Oprócz smutku osoby cierpiące na depresję odczuwają także głęboką pustkę i obojętność.
Kim jest psycholog i jakie są jego zadania?
Zawód psychologa należy do ''zawodów zaufania publicznego'', co oznacza, że nawiązuje szeroką i prawidłową relację z klientem, wchodzi w jego intymny świat – wszelkich emocji, postaw i zachowań. Psycholog powinien respektować takie wartości jak godność, podmiotowość i autonomię człowieka oraz jego prawo do rozwoju.
Co to jest felinoterapia ?
Koty wydają się dość niepozornymi zwierzętami, a jednak odgrywają ogromną rolę nie tylko w terapii, ale także w codziennym życiu człowieka.
Walentynki - dlaczego okazywanie uczuć jest tak ważne?
Bliskie relacje mogą nieść ukojenie w radzeniu sobie z lękiem, wiążącym się ze świadomością własnej śmiertelności, która także motywuje nie tylko do nawiązywania, ale również utrzymywania relacji z innymi ludźmi.