Co to jest focusing?

„To, co jest odcięte, nieodczute, pozostaje bez zmian.” – myśl Eugene’a Gendlina, twórcy focusingu, doskonale oddaje istotę tej metody. Focusing to umiejętność wczuwania się w siebie, słuchania sygnałów wysyłanych przez ciało i nawiązywania głębokiego kontaktu z własnymi doświadczeniami.

Jak działa focusing?

Często ignorujemy sygnały wysyłane przez nasze ciało, takie jak napięcie mięśni, bóle głowy czy uczucie pustki w żołądku. Przeważnie staramy się je zignorować, łapiąc głęboki oddech, sięgając po używki lub mówiąc sobie, że jakoś przetrwamy. 

Jednak kiedy odpychamy nasze odczucia z ciała, często paradoksalnie nasilamy swój stan. Focusing pozwala nam zatrzymać się i zwrócić uwagę na te subtelne sygnały. Pomaga nam lepiej zrozumieć, co się w nas dzieje i dlaczego czujemy się tak, a nie inaczej.

“Ciało zna odpowiedź”

Ann Weiser Cornell, autorka książki „Focusing. Mądrość ciała”, opisuje jak ważne jest budowanie świadomości swojego wewnętrznego doświadczania. Założeniem focusingu jest przekonanie, że „ciało zna odpowiedź”. To ono pozwala nam  dotrzeć do tego, co w danej chwili domaga się naszej uwagi oraz do tego, co stoi pomiędzy nami, a dobrym samopoczuciem. 

Kontakt ze sobą i z tym, co czujemy, pozwala nam na realną zmianę. Focusing ma za zadanie odkryć nowe rozwiązania, kierunki i perspektywy na daną sytuację.

focusing

Jak praktykować focusing?

Sesje focusingu trwają średnio od 30 do 60 minut. Podczas sesji, osoba prowadząca pomaga nam skupić się na naszych wewnętrznych doznaniach. Zamykamy oczy i obserwujemy, co dzieje się w naszym ciele. Następnie opisujemy swoje odczucia, a prowadzący w empatyczny sposób odzwierciedla to, co słyszy.

Zastosowanie focusingu

Focusing jest stosowany w psychoterapii, coachingu, a także w życiu codziennym. Może być pomocny w:

  • Budowaniu zdrowszej relacji ze sobą
  • Pogłębianiu kontaktu z uczuciami
  • Radzeniu sobie z przytłaczającymi emocjami
  • Podejmowaniu decyzji
  • Zwiększaniu kreatywności
  • Rozwiązywaniu konfliktów


Aleksandra Dmoch Kupczyk

Źródło

  1. Focusing. Mądrość Ciała. Przewodnik po emocjonalnym uzdrawianiu siebie.Ann Weiser CornellWydawnictwo Mind, 2015
  2. https://zwierciadlo.pl/psychologia/323700,1,focusing--sztuka-wczuwania-sie-w-siebie.read