Jesteś rodzicem dziecka z niepełnosprawnością, z autyzmem lub innymi zaburzeniami? Czujesz się czasami zagubiony i samotny, a często bezsilny? Nie jesteś sam! Czuje się tak większość opiekunów dzieci z orzeczeniem. Pamiętaj o tym, że musisz nauczyć się dbać także o siebie. Inaczej nie pomożesz swojemu dziecku.

Gdy pojawia się niepokojąca diagnoza u dziecka, wielu rodziców - mimo że mogli się jej spodziewać, jest zaskoczonych i nie potrafi poradzić sobie z pierwszym szokiem. Rodzice mają wiele wątpliwości czy podołają wyzwaniu i czy zdołają pomoc swojemu dziecku. Pojawia się lęk, bezradność i duży poziom stresu. Kluczowe w tej sytuacji jest, by rodzic opanował swoje emocje, ponieważ jego samopoczucie będzie oddziaływało również na dziecko. Dlatego tak ważne na tym etapie jest wsparcie dla rodziców. Kluczową rolę odgrywają specjaliści w pracy z dziećmi, którzy pomogą rodzicom w zrozumieniu funkcjonowania dziecka i podpowiedzą, jak z nim pracować.

Stres związany z nową sytuacją, dodatkowymi zajęciami, radzeniem sobie z trudnymi zachowaniami dziecka, może doprowadzić rodzica do poważnych problemów zdrowotnych, między innymi depresji, bezsenności czy nawet zawału. Bardzo ważna w danym momencie jest dla rodziców potrzeba zrozumienia i akceptacji ze strony otoczenia - rodziny, przyjaciół, nauczycieli. Rodzice powinni zadbać o to, by nauczyć się techniki relaksacji i wyciszenia, móc się wygadać, znaleźć przestrzeń także na swoje hobby i zainteresowania. W tej sytuacji pomocna może być pomoc psychologa lub psychoterapeuty i rozmowa z innymi rodzicami dzieci z podobnymi problemami -tak zwana grupa wsparcia oraz warsztaty umiejętności wychowawczych.

Wsparcie rodzica dziecka z diagnozą

Nie wstydź się prosić o pomoc

Wielu rodzicom trudno jest prosić pomoc, nawet jeśli chodzi o sprawy opiekuńcze czy finansowe, a przecież dzieci z orzeczeniem często potrzebują stałej opieki i wielu płatnych interwencji - od terapii po zajęcia uspołeczniające. Ważną kwestią jest też przyszłość ich dziecka, planowanie jego edukacji i przygotowania do dorosłego życia. W poważniejszych przypadkach rodzice często zastanawiają się kto zajmie ię ich dzieckiem kiedy oni już nie będą w stanie tego robić.

Niektórzy rodzice nie wiedzą też że jeśli ich dziecko ma orzeczenie niepełnosprawności przysługuje im opieka wytchnieniowa lub asystent osoby niepełnosprawnej. Jest to forma wsparcia, o którą można ubiegać się w opiece społecznej.

Jest wiele możliwości, żeby pomóc sobie w tak trudnym okresie życia. Najważniejsze jest, by zauważyć w tym wszystkim także siebie i swoje potrzeby.

Agata Skowron -Drozdek