4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. W 1931 roku odbywała się we Florencji konferencja ekologów, na której zwrócono uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Data 4 październik jest symboliczna – jest to dzień wspomnienia ŚW. Franciszka z Asyżu, który jest uznawany za  patrona zwierząt i środowiska. Ten dzień stanowi okazję do okazywania troski o wszystkie zwierzęta, ale w szczególności te, które są wrażliwe i zagrożone wyginięciem.

'W Polsce Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony od 1993 roku. Ten dzień jest początkiem Światowego Tygodnia, a cały październik jest Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Światowy Dzień Zwierząt ma na celu zmienianie zachowania ludzi w stosunku do zwierząt, przypominanie, że zwierzęta są żywymi istotami i mają swoje prawa. Ponadto zwracana jest uwaga na bezdomne zwierzęta, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz  nielegalne hodowle.

W tym dniu nie tylko zachęca się do przytulania swoich domowych pupili, ale tworzone są wykłady, pokazy filmów oraz akcje zachęcające do adopcji zwierząt ze schronisk i dania im nowego życia. Ważne w Światowym Dniu Zwierząt jest poświęcanie czasu własnemu pupilowi, przygotowanie bezmięsnego posiłku (w tym dniu ważne są także zwierzęta hodowlane), obejrzenie filmu przyrodniczego, który przybliży nam życie zwierząt, odwiedzenie schroniska czy udzielenie pomocy zagrożonemu gatunkowi poprzez symboliczną adopcję.

Światowy Dzień Zwierząt


Zwierzęta są nie tylko najlepszymi przyjaciółmi ludzi, ale mogą im także pomagać poprzez udział w animaloterapii. Wspiera ona zdrowie, rozwój oraz postępy edukacyjne człowieka. Według badań wpływ zwierząt wpływa na człowieka pozytywnie. W animaloterapii mogą brać udział różne zwierzęta, takie jak konie, psy i koty. Możliwość wyboru zwierzęcia pozwala na dostosowanie terapii do konkretnego pacjenta, co jest również związane z jego chęcią do współpracy. Ponadto nietypowa więź pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem wpływa na komfort psychiczny i fizyczny. Zwierzęta w przeszłości towarzyszyli ludziom, gdy ci zmagali się z chorobą, dając poczucie bezpieczeństwa i wpływając na szybszą rekonwalescencję. Ponadto kontakt ze zwierzęciem może łagodzić stany nerwowe, nadpobudliwości oraz pobudzać do działania bądź zwiększonej aktywności ruchowej osoby cierpiące na depresję lub apatię.

Już Hipokrates zauważył pozytywny wpływ jazdy konnej na zdrowie człowieka. Ponadto w IX wieku w belgijskim ośrodku dla osób dotkniętych niepełnosprawnością prowadzona tzw. ,,terapię naturalną”, która polegała na obcowaniu z przyrodą i zwierzętami.  Natomiast pierwsza celowa animaloterapia była prowadzona w 1860 roli w ośrodki Berhel, świadczącego pomoc osobom dotkniętych chorobami psychicznymi. Jednym ze współczesnych terapeutów, który poświęcił się animaloterapii, jest Boris M. Levison, który pomimo sprzeciwu środowiska poświęcił się temu tematowi. Szczególnie interesowało go wykorzystanie psów w terapii. Ponadto w 1977 roku została założona organizacja – Delta Society, którą kierował Michael McCuloch. Zajmowała się ona analizą wpływu zwierząt na ludzi. Współcześnie rozwój animaloterapii jest bardzo dynamiczny, ale zwiększa to także jej popularyzację oraz dostępność. b

 Animaloterapia może mieć formę bezpośrednią, gdzie następuje kontakt fizyczny ze zwierzęciem bądź pośrednią, w której kontakt ze zwierzęciem nie występuje. Forma pośrednia może służyć przełamaniu strachu przed zwierzęciem.

Jedna z form animaloterapii, dogoterapia, poprzez wykorzystanie psów może wpływać na uśmierzanie bólu, obniżenie ciśnienia tętniczego, wydzielanie okaytocyny, redukcji poziomu cholesterolu, aktywizację osób wycofanych z życia społecznego, budowanie samooceny.

Terapia, w której uczestniczą zwierzęta, pozwala nauczyć się własnych reakcji na bodźce zewnętrzne czy zachowania w różnych sytuacjach. Duże znaczenie odgrywa kontakt, dotyk i zabawa. Dzięki zwierzętom pacjenci zyskują pewność siebie, otwartość i umiejętność nawiązania kontaktu z innymi ludźmi. Kontakt ze zwierzętami podczas terapii prowadzi do wielu zmian w osobowości, motywacji, zaspokojeniu potrzeb emocjonalnych i poczuciu sensu życia.

Kontakt ze zwierzętami jest nie tylko przyjemny, ale może także pomóc wielu osobom, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dlatego tak ważne jest przypominanie o Światowym Dniu Zwierząt. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają także zwierzęta, które nie uczestniczą w animaloterapii.

Źródła:

https://www.ekokalendarz.pl/swiatowy-dzien-zwierzat/#more-2563

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Zwierz%C4%85t

https://www.wwf.pl/5-prostych-pomyslow-jak-swietowac-swiatowy-dzien-zwierzat

Bieniek, J., & Klocek, C. (2013). Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt. Aura, (05).

Wilk, M. (2015). Zalety i szanse wykorzystania animaloterapii w resocjalizacji młodzieży niedostosowanej społecznie. Lubelski Rocznik Pedagogiczny, 33, 201.