Chcesz rozpocząć terapię i w Twojej głowie pojawia się coraz więcej pytań.
- Czy na pewno ten terapeuta jest najlepszy?
- Czy ten nurt terapii jest najskuteczniejszy?
- Na co zwracać uwagę na pierwszej sesji?
Rady z internetu
W social mediach są setki podpowiedzi, na co zwracać uwagę. Zaczynają się od “terapeuta powinien/nie powinien” np. terapeuta (nie) powinien mówić o sobie, terapeuta (nie) powinien zwracać się po imieniu, terapeuta (nie) powinien zawsze na początku zapytać o twój sen i dietę. Ostatnio widziałam ostrzeżenie przed terapeutą, który podsunie ci pudełko chusteczek, gdy się rozpłaczesz. Miało to świadczyć o tym, że terapeuta nie zgadza się na twoje emocje. Tego typu porady potrafią nieźle namieszać w głowie, a lista podejrzanych zachowań potencjalnego terapeuty rozrasta się na wiele punktów. To wcale nie ułatwia wyboru.
Na co zwracać uwagę?
Przy ocenie zachowań terapeuty warto zastosować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim na wstępie potraktować terapeutę jak każdego innego człowieka, bo zwykle łatwo rozpoznajemy, kiedy księgowy, trener czy hydraulik są profesjonalni. Pomocne jest obserwowanie:
- czy jesteśmy traktowani z szacunkiem, bez krytyki,
- czy uzyskujemy odpowiedzi na pytania i jesteśmy słuchani,
- czy jest wyjaśnione, co będzie się działo i na co się umawiamy (cel)
Na pewno nie warto zamartwiać się detalami typu “podsunął mi pudełko chusteczek, a w internecie mówili, że to nie może mieć miejsca”. Zadajmy sobie pytanie, co jest bardziej prawdopodobne? Że podsunięcie pudełka chusteczek osobie płaczącej jest manipulacją i lękiem przed emocjami, czy może jest to po prostu ludzki odruch?
Co może psychoterapeuta?
Każdy psychoterapeuta może zaoferować Ci dwie rzeczy - z jednej strony swoją wiedzę i zestaw narzędzi psychoterapeutycznych, a z drugiej siebie, czyli swoją osobowość, wrażliwość, poczucie humoru, troskę. Pozwól sobie po prostu doświadczyć spotkania z wybranym terapeutą i pamiętaj, że terapeuta skuteczny dla jednej osoby, wcale nie musi być idealny dla innej. Zupełnie jak w pozostałych relacjach, np. nasza najlepsza przyjaciółka wcale nie musi być ulubioną osobą wszystkich naszych znajomych.
Co możesz Ty?
Ty także masz wpływ na skuteczność terapii. Z terapią jest jak z leczeniem chorób w medycynie. Wyobraźmy sobie osobę z cukrzycą typu 2, której lekarz zaleca zwykle schudnięcie, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, pomiar cukru we krwi i leki. Sukces leczenia zależy zatem od lekarza i od pacjenta. To pacjent ma wpływ na to, ile z zaleceń wdroży w życie, a ile odsunie na później albo czego w ogóle nie zdecyduje się stosować. Z terapią jest podobnie, psychoterapeuta może proponować Ci ćwiczenia lub eksperymenty, natomiast to Ty decydujesz, co z tego zastosujesz. I tak jak w medycynie, w przypadku odrzucenia większości zaleceń lekarza lub podejścia wybiórczego np. wezmę tabletki, ale nie będę stosować diety lub poćwiczę ale leków brać nie zamierzam – rezultaty mogą być rozczarowujące.